,

Unutulmayan 10 Şehir Efsanesi

İnternetin yeni yeni gelişmeye başladığı 2000 yıllarının başlarında adından sıkça bahsettiren efsaneler.com sitesi okuyucuların yazdıkları şehir efsaneleriyle gündemi epey meşgul etmekteydi. Bizde sizler için o yıllarda Efsaneler Com Da Ki Unutulmayan 10 Şehir Efsanesi derlemesini beğeninize sunuyoruz.

1 – Kanlı Gömlek:

Marmara Üniversitesi öğrencisi Dilek’in yağmurlu bir günde bir gencin arabasına binmesi, aralarında bir elektrik oluşması, gencin kızı evine bırakması. Bir hafta sonra Dilek çocuğu arar fakat genç çocuk kızı evine bıraktıktan beş dakika sonra kaza yaparak ölmüştür. Vicdan azabı duyan kız, çocuğun annesinden hatıra olarak kanlı gömleğini alır, yıkar, ütüler ve yastığının altına koyar. Sabah kalktığında gömlek yine kanlıdır. Ne kadar yıkarsa yıkasın her sabah gömleği kanlı bir şekilde yastığının altında bulur.

2 – Lefter’in İnek Öldürmesi:

Tarlada idman yapan Lefter’in bir şutla saha kenarında ki bir ineği devirmesi ve ölmeden ineği keserek arkadaşlarıyla yemesi anlatılır.

3 – Patlak Lastik:

Üniversite öğrencisi üç gencin sınava geç kalmaları ve arabalarının lastiğini patladığını söyleyerek hocadan özel sınav istemeleri, bunun üzerine hocanın sınavda hangi lastiğin patladığını sorduğun anlatıldığı şehir efsanesidir.

4 – Kaptan Kusto’nun Müslümanlığı:

Cebelitarık boğazında tatlı ve tuzlu su akıntılarının birbirine karışmadan geçmesini araştırmak için kuran okuması ve Müslüman olduğu anlatılır.

5 – Kore’de ki Türk Askerleri:

Kore savaşına giden Türk askerlerinin Amerikalı komutana sağlam duruşlarıyla sağlam bir ders verdiği dilden dile efsaneleşerek anlatılmaktadır.

6 – MIG uçakları:

Rusların efsanevi MIG uçaklarının sırrının Türk subaylar tarafından çözülmesi ve Amerikalılara sunulmasının anlatıldığı garip bir şehir efsanesidir.

7 – Karşıyakalı Nedim Usta:

Kaza yapan mercedes’i adam eden Nedim Usta’nın Mercedes fabrikasında ustabaşı olmasının hikâyesidir.

8 – Edison’un elektriği bulmasının sırrı olarak Nur suresinin anlatıldığı değişik bir şehir efsanesidir.

9 – İngiliz gazeteci:

Bir İngiliz gazetecinin Osmanlı ordusunun disiplinini araştırmak için Konya’ya gelmesi, duyduğu hayranlık üzerine orduya katılması anlatılır.

10 – Japonlarla Almanların Üstünlük Yarışı:

Almanların Japonlara üstünlüğünü kanıtlamak için yaptıkları kibrit kutusu büyüklüğünde arabanın içine Japonların bir teyp takması ve Japon Milli marşının çalınması şehir efsaneleri içinde yer alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir