,

Türkiye’nin En Zengin 8 Kişisi ve Servetleri

1. Murat Ülker

Yıldız Holding’in Yönetim kurulu başkanı olan Murat Ülker listemizin ilk sırasını alıyor. Yıldız Holding’den bahsedecek olursak Ülker’i bünyesinde bulunduran 65 şirketi ve 160 markası var olan bir oluşumdur. 53 fabrikası bulunan şirket her yıl 100 yeni ürünün tanıtımı yapılıyor. Murat Ülker’in serveti ise 2016’da açıklanan veriye göre 2.9 milyar dolar.

2.Hüsnü Özyeğin


Hüsnü Özyeğin 1994, İzmir doğumlu bir iş adamı ve aynı zamanda Fiba Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. Amerika’da üniversite ve master eğitimini tamamlayıp üç sene çalışmış ve daha sonra da Türkiye’ye dönmüştür. 1987 yılında Finansbank’ı kurdu ve kişisel serveti 2.6 milyar dolardır.

3.Ferit Şahenk


1964 yılında Niğde’de doğmuş olan Şahenk eğitimini Harvard Üniversitesinde tamamlamıştır. Ferit Şahenk 2001 yılında babasının vefatından sonra Doğuş Holding’in başına geçmiştir. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olup pahalı transferlerde takıma finansal olarak kaynak yaratmış ve maddi olarak destekte bulunmuştur. Serveti ise 2.4 milyar dolardır.

 

4.Semahat Arsel


1922 Ankara doğumlu Semahat hanım Vehbi Koç’un en büyük çocuğudur. Kendisi Koç Holding’in yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Semahat Hanım 2012 yılında vergi rekortmeni olmuştur ve Türkiye’nin en zengin kadınıdır. Kişisel serveti 2.2 milyar dolardır.

5. Erman Ilıcak


Çalışma hayatına öğrencilik yıllarında başlayan Erman Ilıcak şu an 50 yaşındadır. 1993 yılında Rönesans Holding’i kurmuştur. Rönesans Holding, Rusya, Almanya, Hollanda gibi birçok ülkede iş yapmaktadır. Kişisel serveti 2 milyar dolardır.

6.Mustafa Rahmi Koç

Kendisi 89 yaşında ve Koç Holding’in yönetim kurulu onursal başkanıdır. Vehbi Koç’un ikinci çocuğudur. Rahmi Koç aynı zamanda Beşiktaş Jimnastik Kulubünün Kongre üyesidir, serveti ise 2 milyar dolardır.

7. Mustafa Küçük


1997 yılında kendisi ve ortaklarıyla LC Waikiki firmasını satın almıştır. “İyi giyinmek herkesin hakkı” sloganıyla oldukça başarılı işlere imza atan firma son seneler de oldukça büyümüştür ve büyük ortak Mustafa Küçük listeye 7. sıradan girmiştir. Kişisel serveti 2 milyar dolardır.

8. Şarık Tara


86 yaşında olan Şarık Tara İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. Kendisi Enka Holding’in fahri başkanıdır. Serveti 2 milyar dolardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir