,

Herkesin hayallerini süsleyen araba:Ferrari

Kim istemez ki şöyle dillere destan kırmızısı olan bir ferrari.Sizler için Ferrariyi araştırdım , logosundan rengine her detayını bu yazıda bulacaksınız

Ferrari Ambleminin Ortaya Çıkışı

Birinci Dünya savaşında bir kontesin oğlu kullandığı avcı uçağının gövdesine uçağı at gibi şahlansın ona uğur getirsin diye şahlanan at figürü yaptırır.Ama uğur olsun diye yaptırtığı figür ona uğursuz getirir ve uçağı savaşta düşürülür ve kendisi de ölür

Günlerden bir gün kontes bir yemekte Enzo Ferrari ile tanışır.Kontes Enzo’ya “Enzo oğlumun uçağındaki figürü arabalarınızın önüne koyunuz, belki size uğur getirir ve işleriniz açılır.” der.

Enzo Ferrari’de arabaların amblemini avcı uçağındaki şahlanan at yapar ve fon rengi olarak da Modena kentinin simgesi sarı rengi seçer. Böylelikle o muhteşem amblem ortaya çıkar.

Ferrari’nin Reklam Vermesi

Ferrari hiçbir zaman reklam vermez.Gerçekten hiçbir reklam bütçesi yok firmanın, sadece fuarlar için ayırdığı ufak bütçeleri var.Herhangi bir gazetede yada bir bilboard da reklamı yoktur ve bu zamana kadarda hiç olmamıştır.

Reklam vermek yerine kurulduğu ilk günden beri Formula1’e katılır. F1 takımına senelik 100 milyon euro gibi bir bütçe ayırır.Reklama ayıracağım parayı F1’e ayırırım der.Zaten en büyük reklam onlar için budur.Ve şöyle bir şey vardır ki takımın kendi sponsorları olduğu için takım kendi bütçesini karşılar hatta şampiyon olduğu taktirde ana firmaya 100-150 milyon euro gibi ilave para kazandırır.

Ferrari’nin Renkleri

1900’lü yılların başında motor sporların başladığında ve ülkeler yarışmalara katılmasıyla her bir ülkeye bir renk verildi. Bunlarda bazıları şu şekildedir:

Almanya: Gümüş (Silver Arrows)

 

Fransa: Mavi (Blue de France)

 

İngiltere: Yeşil (British Racing Green)

İtalya: Kırmız (Rosso Corsa)

Parantez içinde yer alan kelimeler bugün olan otomobil markalarının renk isimleridir. Hangi markaya giderseni gidin British Racing Green gibi yeşilin renkleriyle karşılaşırsınız. Biz gelelim ferrarinin rengine. Bugün Ferrari denince herkesin aklına ilk ferrari geliyor. Bunun sebebi her ülkeye bir renk verilmiş İtalya ise kırmızıyı seçmiş. İtalya için en çok yarışan marka Ferrari olduğu için yarışlarda kullanılan araçlar hep kırmızıya boyanmış ve bu yüzden herkesin aklında kırmızı renk kalmış. Ancak bu bilgi yanlıştır.çünkü Ferrari’nin asıl rengi sarıdır. Sarı renkte Ferrari’nin doğus yeri olan Modena kentinden gelir. Sarı rengin Ferrari’deki adı ise Gialla Modena (Modena Sarısı)’dır. Bu renk yukarıda da bahsettiğim üzeri amblemde de kulanılmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir