, ,

Bir Oyuncunun Eli Ayağı Olan En Gerekli Oyuncu Ekipmanları

Günümüzde bilgisayar ve konsol oyunları ileri derece de ilgi görmektedir. Hatta artık bu elektronik oyunlar bir spor dalı olarak görülüp “E-SPOR” adı altında uluslararası turnuvalar bile düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra amatör oyuncular veya bu işi kendine hobi edinmiş kişilerde mevcut. Doğal olarak video oyunları büyük bir sektör haline gelmiş oldu. Bunun ardından oyunculara özel ekipmanlar satılmaya başlandı ve günümüzdeki haline geldi. Bu listemizde sizlerle oyuncu ekipmanlarını paylaşacağız.

1. Oyuncu Mouseları


Oyuncular için her türlü ekipman bulmak mümkün. Oyuncu gözlüğünden tutunda oyuncu sırt çantasına kadar her şey mevcut. Listemize ilk olarak oyuncu mouseları ile başlıyoruz. Şimdi bunların normal mouselardan ne ayrıcalığı var diyebilirsiniz fakat teknoloji olarak standart bir mouse dan epey ilerideler. Öncelikle ergonomik yapıları ile elinize tam oturmaları en büyük özellik, kendi mouse tutuşunuza ve elinizin büyüklüğüne göre doğru mouseu bulduktan sonra ilk vereceğiniz tepki muhtemelen “adeta elimi kavradı” olacaktır. Bir oyuncu mouseu elinize ne kadar iyi oturursa o kadar iyi hakimiyet kuracaksınız demektir. Bir diğer özellikleri de özel sensörleri sayesinde yüksek çözünürlük ile okuma sağlamasıdır. Bu da size oyunda hız katacaktır. Ya da oynadığınız oyuna göre mouseunuzun dpi ayarını tek tuş ile değiştirip hızınızı oyuna göre ayarlayacaksınız. Bunların yanında şık ve ilgi çekici görüntüleri de oyuncu mouselarının bir diğer artısıdır.

2.Oyuncu Klavyesi

Bir diğer ekipmanımızda oyuncu klavyeleri olacak. Oyuncu klavyeleri yine oyuncular için ergonomik yapıda sunulmaktadır, bunun yanında mekanik switchli oyuncu klavyeleri de mevcut. Mekanik tuşlar normal bir klavyeye göre daha hızlı tepkime verebiliyor bu sayede rakiplerinizden bir adım önde oluyorsunuz. Bunun yanında bir çok oyuncu klavyesinde programlanabilir tuşlar bulunmaktadır. Bu tuşlara klavyenizin özel yazılımı ile farklı tuş kombinasyonlarını atayabilir ve oyun sırasında bu tuşu kullandığınızda bir insanın yetişemeyeceği fakat oyunun algılayabileceği hızlarda bir çok tuşa sırasıyla basmış sayılırsınız. Bu sayede yine rakibinizi nakavt ettiniz 😀 Ayrıca bazı oyuncu klavyelerinde fotoğraftaki gibi değişik renk kombinasyonları da atayabilirsiniz.

3.Oyuncu Monitörleri

Gelelim önemli bir konuya daha oyuncu monitörleri her ne kadar tuzlu olsa da hakkını veren ekipmanlardan olduğu bir gerçek. Tepkime süreleri normal bir monitöre göre ortalama 5 kat daha hızlı yani oyun içerisinde rakibinizle göz göze geldiğinizde onu normalden daha hızlı görüp doğal olarak daha hızlı reaksiyon göstereceksiniz. Bunun yanında bu monitörler yüksek çözünürlükleri desteklediği için oyununuzu daha ayrıntılı olarak oynayacaksınız.

4. Oyuncu Koltukları


Oyuncu koltukları da sektörün bir parçası. Oyuncular zamanının büyük bir kısmını bilgisayarda geçirdikleri için zamanla sağlık problemleri oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için oyuncu koltukları da epey önemli bir konumda. Bunun haricinde oyuncular oyun sırasında doğru pozisyonu yakalamak hareketlerini ve tepkilerini de etkileyecektir.

5.Oyuncu Kulaklıkları

Oyuncu kulaklıkları özellikle FPS oyunlarında büyük önem taşımaktadır. Bazıları içerisinde barındırdığı kendi ses kartı ile sanal Dolby Surround sistemi oluşturuyor bu sayede çevrenizden gelen bir sesi nokta atışı olarak nereden geldiğini tespit edebiliyorsunuz. Tebrikler yine bir adım öne geçtiniz 😀

6. Mouse Padler


Mouse padler mouselarımızın can yoldaşıdır. Mouseunuz her yüzeyde tepki veremeyeceği gibi bazı yüzeyler de mouseunuza zarar verebilir. Bunun yanında bir mouse a belli bir miktar para verip tam performans kullanmak hakkımız olduğu için mouse padlere de ihtiyacımız var demektir. Evet bu iş oldukça pahalı olmaya başladı!

7.Oyuncu Direksiyonları


Bazı oyuncularında ilgisini de araba yarışları, araba simülasyonları veya lojistik simülasyonları ilgisini çekiyor. Hal böyle olunca oyunu tam anlamıyla yaşamak için iyi bir direksiyon setine ihtiyacınız oluyor. Orta ve ileri seviye direksiyonlarda yoldaki kasisleri, toprak yolları vs. gerçek hissiyle oynamamızı sağlıyor. Ayrıca bazı direksiyon setlerinde debriyaj ve 6 ileri 1 geri vites de mevcut.

8.Gamepadler

 


Pes ve FIFA oyuncularını da es geçmek olmaz. Gamepadler ile araba yarışı, simülasyon oyunları, FPS vs. oynamak mümkün iyi bir gamepad almak oyun keyfinizi kesinlikle katlayacaktır.

9.Oyuncu Gözlüğü

Oyuncu gözlükleri laboratuvar ortamında görme prensiplerine dayanarak üretilmişlerdir. Gözü yormayan ve daha iyi görüş açısı sağlayan bu gözlükleri kullanmak sağlığınız için iyi bir seçim olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir